A leoldható (soak-off) zselék népszerűsége után csak idő kérdése volt ki és merre teszi meg a következő lépést a tapasztalatokat és az időközben (más iparágakban) elért fejlesztések eredményeit felhasználva.
Nem meglepő módon a „robbantást” (CND - Shellac) 2010 elején egy olyan cég tette meg amely 1979 óta ismert minőségi termékeiről a piacon és a szokásos alapanyagok mellett pl. hagyományos körömlakkot is gyárt (Creative Nail Design Inc., a Colomer Csoport tagja) nem mellesleg pedig a tulajdonosi szerkezete miatt jelen van a kozmetikai ipar teljes vertikumában (pl. Revlon).
Spekuláció a részemről de valószínűleg a hibrid körömlakk megszületésében közre játszott a szalonok kétségbe esett igénye, hogy vissza csábítsák - a gazdasági és/vagy elégedettségi okokból - a „csináld magad” mozgalomba menekült közönségüket ill., hogy új vendégeket szerezzenek.
A hibrid annyira eltalálta a közönség több évtizedes vágyait, hogy a nyár folyamán képtelenek voltak lépést tartani a kereslettel és csak a gyártás átszervezésével tudták kielégíteni az igényeket. Természetesen nem kellett sokáig várni és fél tucat gyártó jelent meg hasonló technológiára épülő rendszerekkel. (NSI – UV Polish Pro, EzFlow - Gelez, IBD – Gelac, Jessica – GELeration, LeChat – Perfect Match, Cácee – GP, Light Elegance – P2, Entity – One Color Couture).Várható, hogy 2011 folyamán további cégek fognak felugrani a hibrid vonatra és jól látható, hogy a kínai gyártók sem tétlenkednek, tovább gondolták az eredeti ötletet és szín kínálatuk számban már most lemossa a mezőnyt (~300 szín).
A hibrid nem más mint a leoldható zselé és a hagyományos körömlakk ötvözete, nem levegőn szárad hanem rétegenként UV fényre köt. Körömlakk (ecsetes üveg) formában kerül forgalomba 7-14 ml kiszerelésekben és felvitele is úgy történik mint a körömlakkoké. A nagy különbség az az, hogy a nagyon vékony és rugalmas „lakkozás” 14 napig különösebb törődés nélkül megtartja az állagát és fényét, nem pattogzik és jól ellenáll a külső behatásoknak. A termékek csak szakemberek számára elérhetőek és alkalmazhatóak természetes körmökön, akrilon és zselén is ill. kézre és lábra is.
A tipikus folyamat a felvitelére: előkészítés (kutikulák, köröm felület zsírtalanítása ill. dehidratálása), alap réteg (base coat), UV kötés, szín réteg (color coat), UV kötés, fedő réteg (top coat), UV kötés. A rétegek igényelhetnek plusz műveleteket pl. fixálást (tipikusan 99% isopropyl alkohollal) vagy ecsettel lehúzást.
A leoldás leghatékonyabb módja: 99% aceton vatta korongra itatva – a körömre helyezve és ujjanként alufólia „sapkát” alkalmazva - 10 perc alatt leoldja az anyagot annyira, hogy a maradékot narancs pálca segítségével lelehessen húzni. Lehetnek eltérések a termékek között főleg a fedő réteg (top coat) oldódását illetően.
Az acetonnak ellenállóbb anyagot 1-1 húzással „tördeljük” be „kockásra” 180-as grit-el és ezután helyezzük fel a vatta korongot, így az aceton gyorsabban eljut az alsóbb rétegekhez és tartható lesz a ~10 perc.
Ha újra hibridet rakunk fel a leoldást követően a vendég mindenképpen bő vízben enyhe szappannal öblítse le a kezét, mielőtt neki állnánk az előkészítésnek. A hagyományos lakkokhoz hasonlóan a hibridek is felrázandóak használat előtt és a megszokott módon a - buborékosodás elkerülése végett – két tenyér között görgetve.
A zselékhez és a körömlakkokhoz szokott kollégák számára új kihívás lesz - főleg eleinte -, hogy nem saját ecsettel dolgoznak és az anyagok állagukat és folyékonyságukat illetően elég ijesztőek első ránézésre. Némi gyakorlat és a „vékony a jobb” szabályt alkalmazva tökéletesen használhatók még azok a termékek is ahol túl vastagnak tűnik az ecset. A hibrid kötés után vékony, rugalmas filmszerű réteget képez, építésre nem használható de egyes gyártók kínálnak építésre alkalmas zselét is a hibrid rendszerükben.
Sajátságos módon amiért a vendégek imádják (14 nap) az többlet odafigyelést igényel a szakember részéről. Eddig nem volt probléma a mosoly vonal „előre igazítása” a várható körömnövekedésnek megfelelően, vagy a hézag hagyása a kutikulák előtt. A hibrideknél oda kell figyelni ezekre, különben fantom vonal lesz a mosoly vonal alatt ill. rojtos lesz az alsó fél amibe pl. belekapva könnyen fel lehet „tépni” a hibrid lakkozás egészét.
Van olyan termék ahol nagyon oda kell figyelni arra,hogy a rétegek pontosan fedjék egymást különben már a fixálásnál látható jelei lesznek és idő előtt „megindulhatnak” a szélek.
Némely gyártó az elérhető színek számát (6-12-24-48-300) hangsúlyozza, a tapasztalat azt mutatja 10 hibrid lakkozásból 8 „Francia”. A nyomtatott ill. weben látható szín mintáknak kevés közük van a valósághoz, igazából az anyag látható színe sem segít, mert kötés után másképp néznek ki (világosabbak, szín telítettebbek). Termék és szín függvényében rétegezéssel (2-3-4) és a rétegek sorrendjének változtatásával döbbenetesen jó, új színkombinációkat lehet előállítani.
Gazdasági racionalitás okán is, célszerű a „Franciához” szükséges készlettel indulni. Annál is inkább mert a hibrid felül lakkozható (aceton mentes hagyományos körömlakk ill. aceton mentes lemosó használatával).
A hagyományos körömlakk eltávolítása után pedig marad az eredeti hibrid tökéletes állapotban. Durva számítással az anyagok „Franciához” nagyságrendileg 20 ezer forintot tesznek ki, a 36W-os vagy LED-es lámpa úgyszintén ez a nagyságrend és ~40-60 hibrid lakkozást (gyártó függvényében, 7 vagy 15 ml kiszerelés és persze a fehér kevésbé fogy) ki lehet hozni.
A 14 nap az alapvetően igaz és hiába vannak gyártók/oktatók akik vad számokkal dobálóznak (3-tól 8 hétig) a helyzet az az: a lenövések miatt ezek nem igazán tarthatóak és őszintén ????
Túl az esztétikumon (ezek a körmök mégiscsak a szalon kirakatai), a 14 napos fordulási idő a szalon számára sokkal megfelelőbb. Márpedig a szalonok számára vitális, hogy a hibriddel vissza ill. be lehet hozni az eltűnt és új vendégeket. Ugyan a hirdetések alapján „lerobbanthatatlannak” tűnhet, a hibrid sem „elpusztíthatatlan” és igényel némi körültekintést a használói részéről.
Példák:
• Ápolónő: folyamatosan mattuló köröm felület eltelt idő arányában, kiderült, hogy az általuk használt fertőtlenítő/kézmosó a fedő réteget minimális mértékben ugyan de oldja.
• Vendég 1: „lefolyt” körömvégek, kiderült „csináld magad” hajfestés és elfelejtette használni a mellékelt védőkesztyűt.
• Pénztáros: 3-4 nap után erős kopás elszíneződés a köröm végeken, apró pénz kezelés.
• Vendég 2: Hámlások főleg alsó sarkokban, kiderült folyamatosan „tépkedi” a körmeit.Szeretném hangsúlyozni a fenti tények nem a termékek minőségét vonják kétségbe, egyszerűen a technológia velejárói és van megoldás ezen problémák többségére, amennyiben tudunk róluk. Mindenesetre célszerű a vendégeket kikérdezni az első kezelésnél és tájékoztatni.
Hibrid alatt betört köröm és tipikus „le pattanás” (merevebb anyag a hosszabb, rugalmasabb de mechanikailag erősebben igénybe vett körmön). |
Termék függő, hogy a képzeletbeli zselé < - > körömlakk skálán hol helyezkedik el (állagában, tulajdonságaiban), közelebb a körömlakkhoz vagy közelebb a zseléhez. Mindennek megfelelő „tökéletes” anyag nincs, ki kell tudni választani a vendég igényeinek és - ez a legfontosabb - a kezeinek igénybevételének megfelelő anyagokat.
A technológia sötétebb oldala jelenleg, hogy az anyag árak nyugati szintűek (miközben a szalon keleti szintű árakon kénytelen dolgozni) másrészt minimum 36W-os UV lámpa, vagy - igazán hatékony munkához - LED-es UV lámpa szükséges. LED-es UV lámpa használatával és a folyamatok letisztításával ~15 perc alatt felvihető-köthető a hibrid 10 körmön 4 rétegeben.
Az anyag árak csalókák lehetnek, mindenképpen érdemes egy kis időt fordítani a számolásra a döntés előtt (komolyabb gyártók pontos leírást adnak arról hány kezelés végezhető a termékeikkel).
Másik szempont, hogy ha elindítjuk ezt a szolgáltatást, kereslet lesz rá, mert a vendégek rajonganak érte. Olyan terméket kell használni ami elérhető folyamatosan. Vész esetére pedig legyen kéznél Paypal/Ebay fiók, ezzel elkerülhető az ügyfélvesztés ill., hogy a szalon kerüljön lehetetlen helyzetbe.
A hibridek jó UV lámpát igényelnek, a gyártók a kötés időket általában 36W-os (4 csöves) lámpákhoz adják meg és ugyan megkötnek 9W-os (1 csöves) lámpákban is, a kötés idők nagyon kitolódhatnak (3-4 réteggel érdemes számolni). Azoknak akik LED-es lámpa használatát tervezik fontos tudniuk, hogy egyáltalán nem biztos, hogy az adott termék az adott LED-es lámpával tökéletesen együtt működik (jelenleg ez nem kizárt, de nem is garantált).
Hibrid „Francia” a 3. napon |
A hibridek látható fényre és hőre is érzékenyek (tipikusan 38-40˚C foktól már sérülnek), megfelelő tárolásuk, szállításuk elengedhetetlen és munka közben is óvni kell őket, ugyanis képesek kötni UVV (látható) tartományban, némelyik felette is.
A különböző gyártók rendszerei ill. elemei lehetnek ill. csereszabatosak, vannak a piacon termékek amik ugyanazok csak más márka néven futnak, de vannak teljesen eltérő termékek is. Komolyabb kísérletezések ill. „Franken lakkozások” előtt mindenképpen tanulmányozzuk át az anyag MSDS-jét (Material Safety Data Sheet/Biztonsági adatlap).
Hibrid „Francia” a 8. napon | Hibrid „Francia” a 12. napon |